EWBF Indoor Finals 2018 (2)

Article Index


Harry Carver (2018

Team

F

A

Pts

F

A

Pts

F

A

Pts

F

A

Pts

Total For

Total Ag't

Total Pts

Shot Diff.

Suffolk

25

10

2

18

16

2

17

8

2

17

15

2

77

49

8

+28

Hunts

6

0

2

18

12

2

18

14

2

15

8

2

57

34

8

+23

Lincolnshire

6

0

2

32

8

2

8

17

0

28

9

2

74

34

6

+40

Notts

20

12

2

12

18

0

26

15

2

26

4

2

84

49

6

+35

Northants

18

12

2

16

17

0

27

4

2

16

11

2

77

44

6

+33

Humberside

17

16

2

17

14

2

9

28

0

20

14

2

63

72

4

-9

Norfolk

10

25

0

18

17

2

6

0

2

8

15

0

42

57

4

-15

North Cambs

11

14

0

17

18

0

6

0

2

14

20

0

48

52

2

-4

North Essex

12

18

0

14

11

2

15

26

0

14

18

0

55

73

2

-18

Derbyshire

12

20

0

14

17

0

4

27

0

15

17

0

45

81

0

-36

Durham

8

32

0

16

18

0

11

16

0

4

26

0

39

92

0

-53

 Winners:  Suffolk
Runners up:  Huntingdonshire


 SINGLES
 (LEAH HARRISON CHALLENGE BOWL)  

Ladies Singles – Leah Harrison Challenge Bowl

Tie

Day

Time

Rink

Rnd

 

 

 

Score  ………

A

Tue

06.30

 

1

 Cleveland
S. Hindmarsh

V

Humberside
M. Dykes

 10-21

B

Wed

03.30

 

1

 Northants
E. Wallace

V

 Derbyshire
P. Marples

 21-18

C

Wed

09.30

 

1

 Norfolk
l. Blake

 

Lincolnshire
J. Vinter

21-10

D

Wed

3.30

 

1

 Durham
N. Riches

V

Suffolk 
S. Plummer

 1-0

E

Tue

6.30

 

1

 Nottinhamshire
J. Eames

V

Huntingdonshire 
R. Moorby

 21-13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

Thur

2.30

 

2

 Winner of E
Nottinhamshire
J. Eames

V

Nothumberland
A. Lennie

 14-21

G

Thur

2.30

 

2

Winner of B
Northants
E. Wallace

V

Winner of D
Durham
N. Riches

 9-21

H

Thur

9.30

 

2

 Winner of C
Norfolk
l. Blake

V

Notth Cambs
J. Wilkes

 16-21

J

Fri

9.30

 

2

Winner of A 
Humberside
M. Dykes

V

 North Essex
E. Parker

 15-21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

Fri

 12.00

 

S/F

Winner of J
North Essex
E. Parker

v

Winner of G
Durham
N. Riches

 15-21

Y

Fri

12.00

 

S/F

Winner of H
North Cambs
J. Wilkes

v

Winner of F
Nothumberland
A. Lennie

 19-21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z *

Sat

 9. 30

 

Final

Winner of X
Durham
N. Riches

v

Winner of Y
Nothumberland
A. Lennie

 11-21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 SENIOR SINGLES
(THE RUSHBROOK BOWL) 

Ladies Senior Singles – The Rushbrook Bowl

Tie

Day

Time

Rink

Rnd

 

 

 ..............

Score…….

A

Tue

6. 30

 

1

 Derbyshire
P. Marples

v

Huntingdonshire
J. Baldwin

 10-21

B

Thur

7. 30

 

1

 Norfolk
M. Haylett

v

North Cambs
P. Adams

1-0

C

Wed

9. 30

 

1

 North Essex
E. Parker

v

Suffolk
M. Thorpe

 21-10

D

Tue

6. 30

 

1

 Durham
M. Charles

 

Northumberland 
K. Weites

 21-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

Thur

5.00

 

2

Winner of C
North Essex
E. Parker

V

Lincolnshire
J. Vinter

 21-14

G

Thur

7.30

 

2

 Northamptonshire
E. Wallace

v

 Winner of A
Huntingdonshire
J. Baldwin

21-14

H

Fri

9.30

 

2

 Humberside
E. Dayes

v

Nottinghamshire 
J. Humphries

  10-21

J

Fri

12.00

 

2

Winner of B  Norfolk
M. Haylett

v

Winner of D
Durham
M. Charles

 21-14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

Fri

2. 30

 

S/F

Winner of J
Norfolk
M. Haylett

v

Winner of F
North Essex
E. Parker

  21-8

Y

Fri

2. 30

 

S/F

Winner of G
Northamptonshire
E. Wallace

v

Winner of H
Nottinghamshire 
J. Humphries

 7-21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

Sat.

9. 30

  

Final

Winner of X
Norfolk
M. Haylett

v

Winner of Y
Nottinghamshire 
J. Humphries

 14-21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


LADIES PAIRS 
(JOAN ROBINSON ROSE BOWL) 

Ladies Pairs – Joan Robinson Rose Bowl

Tie

Day

Time

Rink

Rnd

 

 .........................

 

 

Score…….

A

Thur

9. 30

 

1

 

 Northumberland
A. Lennie
K. Weites

V

Lincolnshire
J. Taplin
M. Walmsley

 25-6

B

Wed

3. 30

 

1

 

 North Essex
Z. Rowland
E. Parker

V

Suffolk
L. Ratcliffe
S. Utteridge

  17-22

C

Wed

12. 30

 

1

 

 North Cambs
W. Featherstone
l. Quibell

V

Derbyshire 
J. Henderson
J. Clipson

  8-18

D

Tue

9.30

 

1

 

Durham 
N. Riches
J. Chapman

v

Northamptonshire 
m. Holroyd
G. Edwards

 21-11

E

Wed

6.30

 

1

 

 Huntingdonshire
E. Gibbard
N. Verlander

v

Norfolk
L. Knights
C. Baker

 4-28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

Thur

12. 00

 

2

 

Cleveland 
L. Simpson
B. Ward

v

Winner of D
Durham 
N. Riches
J. Chapman

 22-13

G

Thur

12.00

 

2

 

Winner of E
Norfolk
L. Knights
C. Baker

v

 Humberside
E. Dayes
D. Martinson

 19-18

H

Thur

12.00

 

2

 

 Winner of C
Derbyshire 
J. Henderson
J. Clipson

v

 Nottinghamshire
L. Munro
J. Eames

 14-18

J

Thur

12.00

 

2

 

Winner of A
Northumberland
A. Lennie
K. Weites

V

Winner of B
Suffolk
L. Ratcliffe
S. Utteridge

 26-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

Thur

7.30

 

S/F

 

Winner of J
Northumberland
A. Lennie
K. Weites

v

Winner of H
Nottinghamshire
L. Munro
J. Eames

 21-11

Y

Thur

7. 30

 

S/F

 

Winner of F
Cleveland 
L. Simpson
B. Ward

v

Winner of G 
Norfolk
L. Knights
C. Baker

 12-23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 *

Fri

5.00

 

Final

 

Winner of X
Northumberland
A. Lennie
K. Weites

v

Winner of Y
Norfolk
L. Knights
C. Baker

 20-7

                   

  


 LADIES RINKS 
(LINCOLNSHIRE WBA CHALLENGE BOWL)

Ladies Rinks – Lincolnshire WBA Challenge Bowl

Tie

Day

Time

Rink

Rnd

 

 

 ..............

Score…….

A

Tue

  12. 30

 

1

 Northamtonshire
K. Bailey
L. Harris
H. Holroyd

v

Suffolk 
P. Gooch
L. Alexander
T. Tasker

 22-13

B

Tue

  9. 30

 

1

 Nottinghamshire
L. Munro
J. Yelland
J. Eames

v

North Cambs
B. Reeve
J. Warren
j. Griffin

 35-4

C

Tue

  12. 30

 

1

 Lincolnshire
J. Mansell
L. Holmes
J. Edson

v

Cleveland
S. Pearson
L. Pearson
R. Skriving

24-15

D

Tue

 9. 30.

 

1

 Northumberland
E. Brown
A. Lennie
K. Weites

v

Norfolk
S. Rickman
C. Neave
l. Blake

 17-10

E

Tue

  9. 30.

 

1

 North Essex
E. Parker
M. Snook
C. Gooderham

v

Humberside
J. Murphy
E. Dayes
D. Martinson

 21-24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

Tue

3. 30

 

2

Huntingdonshire
R. Moorbey
C. Brett
J. May

v

 Durham
M. Charles
J.S. Tallack
J. Chapman

 27-6

G

Tue

3. 30

 

2

Derbyshire 
K. Chapman
J. Baker
P. Marples

v

 Winner of A
Derbyshire 
J. Henderson
J. Clipson

 20-11

H

Tue

3. 30

 

2

Winner of B 
Nottinghamshire
L. Munro
J. Yelland
J. Eames

v

 Winner of D
Northumberland
E. Brown
A. Lennie
K. Weites

 18-17

J

Tue

3. 30

 

2

Winner of E
Humberside
J. Murphy
E. Dayes
D. Martinson

v

Winner of C
 Lincolnshire
J. Mansell
L. Holmes
J. Edson

 24-17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

Wed

12. 30

 

S/F

Winner of J
Humberside
J. Murphy
E. Dayes
D. Martinson

v

Winner of G 
Derbyshire 
K. Chapman
J. Baker
P. Marples

 12-20

Y

Wed

12. 30

 

S/F

Winner of H 
Nottinghamshire
L. Munro
J. Yelland
J. Eames

v

Winner of F
Huntingdonshire
R. Moorbey
C. Brett
J. May

 11-28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wed

6.30

 

Final

Winner of X
Derbyshire 
K. Chapman
J. Baker
P. Marples

v

Winner of Y
Huntingdonshire
R. Moorbey
C. Brett
J. May

 18-19